Konwencje i zasady

Tworzenie artykułów

Wstęp

Tworzenie artykułów może dać sporo frajdy, dlatego zachęcam do tego gorąco wszystkich zainteresowanych. Na początek warto przeczytać o składni metajęzyka, oraz krótkie wprowadzenie w temat, a także przejrzeć kilka istniejących już stron - stanowią dobre źródło do naśladowania.
Jeśli nie czujesz powołania do nauki metajęzyka wiki napisz artykuł n.p. w wordzie (lub HTMLu, ew. PDF) i daj znać w odpowiednim dziale forum - na pewno znajdzie się ktoś chętny do opracowania go na wiki.
Jeśli jednak spróbujesz stworzyć samodzielnie własny artykuł staraj się przestrzegać kilku niżej opisanych zasad, aby zapewnić czytelność i przejrzystość artykułu. W razie wątpliwości nie wahaj się pytać na orum.

Adresy i tytuły (nagłówki) artykułów

Artykuł powinien być przypisany do odpowiadającej mu kategorii. Obecnie istnieją następujące kategorie(przestrzenie nazw) w których można dodawać treści:

  • artykuly dla artykułów ogólnych, n.p. porad co warto zabrać na wyjazd, opisów produktów, porównań, zbiorów linków.
  • dane-techniczne dla informacji techniczno-serwisowych
  • how-to dla poradników/instrukcji typu 'krok po kroku' dot. naprawy, serwisowania i przerabiania motocykli
  • relacje do publikowania relacji z odbytych wycieczek
  • testy do testowania tworzenia, edycji artykułów i przestrzeni nazw

Nowo tworzony artykuł powinien być przypisany do jednej z powyższych kategorii. Jeśli potrzebne są nowe kategorię proszę o info na forum.
Tytuł artykułu powinien dokładnie określać czego dotyczy, gdyż będzie pojawiał się jako nazwa linku na innych podstronach. Tytuł ustawiamy jako nagłówek H1 ( ====== ) na początku strony.
Nową stronę należy dopisać do indeksu danej kategorii (http://wiki.xtzclub.pl/[kategoria]:index), innych stron w wiki powiązanych tematycznie z powstającą (jako n.p. słowa kluczowe), oraz na stronie głównej w sekcji „najnowsze treści”.

Zasady tworzenia artykułów

Artykuł powinien być podzielony na sekcje przykładowy artykuł, opisujące kolejno główne zagadnienia poruszone w tekście. Na podstawie nazw sekcji są tworzony spisy treści na górze artykułu.
Na dole artykułu powinna znajdować się sekcja z powiązanymi linkami (linki) oraz poniżej, pod kreską (—-) informacje o źródle danych, autorze opracowania i ew. osobach dokonujących poprawek.
Jeśli artykuł zawiera pliki (n.p. zdjęcia) powinny być one zamieszczone w.g. konwencji podanej poniżej.

Wprowadzanie zmian

Wprowadzenie większych zmian w artykule powinno być konsultowane z jego autorem. Dopuszczalne zmiany bez kontaktu z autorem to poprawienie literówki, linków (jeśli są uszkodzone), podlinkowanie słów lub dodanie nowych źródeł (linków).
W przypadku nieumyślnego uszkodzenia artykułu proszę o kontakt (fxrider) abym mógł przywrócić jego poprzednią wersję.

Przestrzenie nazw i strony

Przestrzenie nazw

Opis

Można je porównać do kategorii lub folderów - pomagają utrzymać porządek grupując powiązane strony.
Każda przestrzeń aby istnieć musi zawierać co najmniej jedną stronę, w przeciwnym wypadku jest usuwana.
Nie ma górnego limitu ilości strony, jednak aby zachować przejrzystość struktury stron należy unikać tworzenia „przeładowanych” kategorii - trudniej wtedy znaleźć interesujące treści.
Istnieją 2 niezależne drzewa kategorii: dla stron oraz dla plików (nie są ze sobą bezpośrednio powiązane). Poszczególne zagłębienia kategorii są oddzielane dwukropkami (:), ostatnim elementem w tym zapisie musi być strona. Tak więc zapis „artykuly:zestawienie-opon” oznacza stronę o nazwie „zestawienie-opon” w kategorii „artykuly”. Idąc dalej „artykuly:gps:garmin:60csx” oznacza stronę o nazwie 60csx w kategorii „garmin”, która znajduje się w kategorii „gps”, która z kolei znajduje się w kategorii „artykuly”.
Kategorie dla plików działają analogicznie, z tym, że ostatnim elementem jest nazwa pliku. Przestrzenie nazw dla stron powinny zawierać stronę „index”, która ma opisywać zawartość danej przestrzeni.

Tworzenie

Dla stron:

Dla plików:

Strony

Opis

Są tworzone w przestrzeniach nazw i zawierają artykuły. Pusta strona jest usuwana.

Tworzenie

__Opisać tworzenie nowych stron–

Wgrywanie plików

wiki/konwencje-i-zasady.txt · ostatnio zmienione: 2012/04/12 22:28 (edycja zewnętrzna)
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0